Zapalenie płuc
Objawy zapalenia płuc
- Zapalenie płuc
- Grupy ryzyka
- Objawy zapalenia płuc
- Rodzaje zapalenia płuc
- Diagnoza i leczenie zapalenia płuc
- Powikłania zapalenia płuc
- Małe dzieci a zapalenie płuc
- Profilaktyka zapalenia płuc
- Zapalenie oskrzeli
Więcej informacji
Objawy zapalenia płuc
Objawy zapalenia płuc bardzo często podobne są do objawów takich chorób, jak przeziębienie czy grypa, dlatego czasem są bagatelizowane i leczone na własną rękę. Do najczęstszych objawów zaliczyć można:
- bóle mięśni i stawów
- ogólne osłabienie organizmu i duszności
- wysoka gorączka sięgająca czasem nawet do 40°C
- dreszcze i potliwość, a także suchy kaszel
Osoby chore na zapalenie płuc odczuwają też bolesne kłucia w okolicach klatki piersiowej. W zawansowanej fazie zapalenia płuc ponadto może wystąpić krwioplucie. Wskazane powyżej objawy dotyczą bakteryjnego zapalenia płuc.
W przypadku wirusowego zapalenia płuc charakterystyczna jest dwuetapowość choroby. Początkowo u chorego występuje złe samopoczucie, wysoka gorączka, a także bóle głowy i mięśni i ogólne osłabienie organizmu. W drugiej fazie stan chorego pogarsza się, pojawia się wówczas suchy kaszel, duszności w klatce piersiowej.
Inna formą choroby jest mykoplazmatyczne zapalenie płuc. Tutaj zarówno objawy, jak i sam przebieg choroby są znacznie łagodniejsze. Zapalenie płuc wywołane jest przez pneumokoki z rodziny Mycoplasma pneumonice i może trwać nawet przez kilka tygodni, dlatego często jest błędnie diagnozowane jako przewlekła grypa. W tym przypadku u chorego występuje osłabienie organizmu, a także niewysoka gorączka i suchy kaszel. Na mykoplazmatyczne zapalenie płuc znacznie bardziej podatni są młodzi ludzie, zwłaszcza ci, którzy stale przebywają w dużych skupiskach, takich jak chociażby akademiki, czy internaty.