Zapalenie oskrzeli
Charakterystyka, objawy, leczenie
- Zapalenie płuc
- Grupy ryzyka
- Objawy zapalenia płuc
- Rodzaje zapalenia płuc
- Diagnoza i leczenie zapalenia płuc
- Powikłania zapalenia płuc
- Małe dzieci a zapalenie płuc
- Profilaktyka zapalenia płuc
- Zapalenie oskrzeli
Więcej informacji
Zapalenie oskrzeli
Zapalenie oskrzeli jest chorobą dolnych dróg oddechowych. Jest to choroba, która może dotknąć każdego z nas – aby nie przerodziła się w dużo groźniejsze infekcje, np. zapalenie płuc, należy wcześnie ją rozpoznać i poddać leczeniu.
Charakterystyka zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli atakuje chorego najczęściej wiosną bądź jesienią. Bardzo łatwo może zapaść na nie organizm osłabiony chorobą, np. grypą czy zwykłym przeziębieniem. Zapalenie oskrzeli to choroba, która może przybrać dwojaką formę. W medycynie wyróżnia się:
- ostre zapalenie oskrzeli, wywoływane przez wirusy grypy i bakterie atopowe (trwa do 3 tygodni),
- przewlekłe zapalenie oskrzeli, na które składa się niedoleczone ostre zapalenie oskrzeli lub przewlekły kontakt z dymem papierowym i pyłami.
W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli może pojawić się gorączka i osłabienie organizmu. Cechą charakterystyczną tak dla ostrego, jak i przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący, duszący kaszel, początkowo suchy, a następnie połączony z odkrztuszaniem wydzieliny z płuc, która przybiera kolor żółty bądź zielonkawy.
Objawy
Często zapalenie oskrzeli charakteryzuje się podobnymi objawami, jak grypa. Ostre zapalenie oskrzeli objawia się przez silny kaszel połączony z odkrztuszaniem, gorączką, pogorszeniem się samopoczucia, bólem mięśni, świszczącym oddech czy występowaniem dreszczy.
O przewlekłym zapaleniu oskrzeli mówi się, kiedy uporczywy kaszel połączony z wykrztuszaniem ma miejsce przez co najmniej 3 miesiące w ciągu roku przez dwa lata. Oprócz kaszlu i odkrztuszania, objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli są także trudności w oddychaniu, czasem pojawia się także poranna gorączka.
Jak leczyć?
Zapalenie oskrzeli może przerodzić się w poważne schorzenie (np. zapalenie płuc, astmę czy rozedmę płuc), w związku z czym nie można go zbagatelizować i należy szybko podjąć działania, mające na celu wyleczenie tej choroby. Badanie fizykalne, stwierdzające stan chorobowy na podstawie objawów i osłuchania chorego, może wykonać lekarz pierwszego kontaktu. Czasem zaleca się także prześwietlenie pacjenta.
Przy zapaleniu oskrzeli ważne jest, aby chory dużo odpoczywał i wygrzewał się oraz zbił temperaturę. Konieczne jest picie dużej ilości płynów, głównie niegazowanej wody mineralnej. Chory może przyjmować także leki rozrzedzające wydzielinę w płucach i ułatwiające jej wykrztuszanie. Jeśli występują kłopoty z oddychaniem, wskazane są inhalacje. Zdarza się, że domowe leczenie nie pomaga, a wtedy lekarz przepisuje choremu antybiotyki oraz leki rozszerzające oskrzela, co ułatwia choremu oddychanie. Bywa, że wydzieliny w płucach i oskrzelach jest tak dużo, że niezbędne jest jej fizyczne odciągnięcie.